Rekordmye vindkraft på land og til havs i Storbritannia

Britenes mange vindparker har bidratt med nær 74 terawattimer (TWh) hittil i år. Det er nok til å forsyne mer enn 19 millioner britiske hjem. Tyskland topper EU-statistikken over mengden installert solkapasitet. Bildet er fra Rapshagen i Tyskland i 2021. (Foto: AP Photo/Michael Sohn.)
I Fem på fredag finner du hver uke internasjonale nyheter fra uken som er gått. Her er mine utvalgte.
Storbritannia produserte rekordmye vindkraft i 2022
Stadig flere vindturbiner i Storbritannia bidro til å dempe virkningen av de høye prisene på gass i 2022, skriver Bloomberg. Britenes mange vindparker har bidratt med nær 74 terawattimer (TWh) hittil i år. Det er nok til å forsyne mer enn 19 millioner britiske hjem, ifølge data fra National Grid. Den tidligere rekorden ble satt i 2020, med 68 TWh. Britene har satset på vindkraft både på land og til havs. Den høye produksjonen i år skyldes ikke minst at britene kan ta i bruk stadig flere vindparker til havs. Og; vi kan forvente nye rekorder fordi Storbritannia har satt seg som mål å nå 50 gigawatt offshore vindkapasitet innen slutten av dette tiåret. Også vindkraft på land kan komme til å vokse. Tidligere i desember uttalte statsminister Rishi Sunak at han vil avvikle forbudet mot nye vindparker på land.

Blir lettere å bygge vindturbiner på land i Tyskland
Tyskland lemper på kravene til hvor vindturbiner på land kan plasseres. Fra nå av kan vindturbiner settes opp mye nærmere landets flyplasser enn tidligere fordi arealene rundt flyplassene som hittil har vært vernet mot vindturbiner nå kuttes ned til det halve. Dermed frigjøres nye områder som kan utnyttes til landbasert vindkraft. Dette som et tiltak for å få fortgang i strevet med å klare seg uten russergassen – og også for å oppnå egne klimamål. Tyskland har som mål å øke andelen fornybar kraft i energimiksen til 80 prosent innen 2030. For å lykkes må mengden kraft som kommer fra vind på land seksdobles, viser en fersk rapport fra den tyske regjeringen. . Landet har slitt med langdryge prosesser for godkjenning av landbasert vindkraft. Tidligere i uken vedtok EU en krisepakke som blant annet skal gjøre det enklere å installere vindparker og solparker.

