Datasentre i Norge brukte 2,79 TWh strøm i 2025, 70 prosent mer enn året før. Den største veksten kom i Sørøst-Norge (prisområde NO1).
Strømforbruket økte fra 1,64 TWh i 2024 til 2,79 TWh i fjor, viser tall fra Elhub.
Dermed sto datasentre for rundt 2 prosent av det totale norske strømforbruket i 2025, mot i overkant av 1 prosent året før.
Fordelt på prisområde er forbruket klart størst i Midt-Norge (NO3) med 1,35 TWh i 2025, en økning på 65 prosent. I Sørøst-Norge (NO1) økte forbruket til 0,85 TWh i 2025. Den prosentvise veksten var her størst med 143 prosent.
Som Energi og Klima skrev i oktober, er datasentre blant forbruksgruppene som er ventet å bidra mest til veksten i strømbehovet fremover. Prognosene fra ulike analysemiljøer for forbruket i 2030 spriker stort, fra 4 til 9 TWh.
Dersom veksten i 2026 blir like høy som i fjor, vil datasentre bruke 4,7 TWh strøm i år.
I rapporten Energy Transition Outlook Norway 2025 anslår DNV at strømforbruket fra datasentre vil nå 7 TWh i 2030. Så venter DNV en ny dobling det neste tiåret, til et forbruk på 15 TWh i 2040.
Norge bytter ut dieselferger med elektriske og vi erstatter gassturbiner på sokkelen med strøm fra land. På 35 år har andelen av det totale energiforbruket som dekkes av strøm, økt fra 46 til 49 prosent.
Rask økning i elektrifisering av transport, bygg og industri er oppnåelig, mener IEA. Bonus for land som importerer fossil energi: 18 millioner fat olje per dag vil forsvinne fra transportsektoren innen 2035.
Høye olje- og gasspriser bidrar til salgsøkning på varmepumper i Norden og markeder som Frankrike og Tyskland. Også i Norge økte salget etter to år med nedgang.
Elbilsalget fortsetter opp i Europa, men er svært ujevnt fordelt på landene. Åtte land i EU-EFTA-området har nå over 40 prosent elbilandel av nybilsalget.
Norges støtte til klima- og energitiltak i u-land økte med 11,4 milliarder kroner i 2025. Nesten hele økningen skyldes at Klimainvesteringsfondet utløste betydelige private investeringer, særlig i Sør-Afrika.