I årets sju første måneder har Norge netto eksportert 2,7 TWh strøm. I samme periode i fjor gikk det 14,2 TWh strøm netto ut av Norge.
Norge har ikke eksportert mindre strøm i perioden januar-juli enn i år siden 2019. For hele 2019 var både eksporten og importen på 12,3 TWh, og dermed var nettoeksporten null.
I 2025 var nettoeksporten på rekordhøye 22,8 TWh, mens den i år kommer til å ende på et mye lavere nivå.
Så langt i år er det produsert 87,7 TWh strøm i Norge, mens det i samme periode i fjor ble produsert 95,2 TWh.
Dataene siden 1990 viser følgende trender:
- Import av strøm har økt, men eksporten har økt mer. Eksporten fikk et «byks» etter at de nye kablene mot Tyskland og Storbritannia ble åpnet, men 2026 bryter med eksport-trenden.
- Strømforbruket har økt med 34 TWh siden 1990.
- Den årlige kraftproduksjonen – som er væravhengig – var 40 TWh høyere i 2025 enn i 1990, men den har svingt mellom 105 og 161,8 TWh i perioden.
Den lange trenden innen kraftutveksling er at både eksporten og importen har økt. I de siste seks årene (2020-2025) er det i snitt eksportert 29 TWh og importert 10,8 TWh i året.
I tiårsperioden 1990-1999 eksporterte Norge i gjennomsnitt 7,6 TWh i året og importerte 4,9 TWh.
Utviklingen fra år til år fremgår av grafen under.
De sju første månedene i år har Norge eksportert 13,6 TWh – mot 20,3 TWh på samme tid i fjor. I samme periode har Norge importert 10,9 TWh mot 6 TWh på samme tid i 2025.
Om Norge importerer eller eksporterer kraft, avhenger av strømprisene i nabolandene – time for time. Hvis Norge skal importere, må prisene være høyere i Norge enn i landene vi er koblet opp mot. I periodene Norge eksporterer, er prisene lavere i Norge enn i nabolandene.
Mens forbruket av strøm var 34 TWh høyere i 2025 enn i 1990, var produksjonen av strøm 40 TWh høyere. Men produksjonen er mer væravhengig enn forbruket. I løpet av de siste 35 årene var produksjonen lavest i 1996 (105 TWh) og høyest i 2025 (161,8 TWh). Vannkraft leverer mesteparten av produksjonen, men de siste fire årene har vindkraft bidratt med ca. 14 TWh i året.
I det korte bildet svinger produksjonen i hovedsak med vær og etterspørsel. Vann- og vindkraftproduksjonen er normalt sett høyest i vintermånedene.
Sol står for en veldig liten del av produksjonen, men leverer mest i månedene april – august.
I de siste ti årene har vannkraftproduksjonen svingt mellom 16,4 TWh og 7,4 TWh i måneden.
Norge hadde lite vindkraft før 2018, men de siste fem årene har den månedlige vindkraftproduksjonen svingt mellom 0,5 og 1,7 TWh per måned.
Hittil i 2026 er det produsert 77,4 TWh vannkraft mot 86,5 TWh på samme tid i fjor. Det er produsert 8,7 TWh vindkraft i januar-juli i år mot 7,4 TWh på samme tid i fjor.
Forbruket av strøm i Norge har økt med 32 prosent siden 1990 – fra 105 TWh i 1990 til 139 TWh i 2025.
Det er i petroleumssektoren og i husholdningene at forbruket har økt mest.
I 1990 brukte vi kun en halv TWh strøm i produksjon av olje og gass, inklusiv forbruket i oljeraffineri. Forbruket har økt til 11,5 TWh i 2025. I løpet av denne perioden er 12 oljeplattformer og feltområder på norsk sokkel blitt tilknyttet strømnettet på land. Ytterligere to plattformer får strøm fra lokal havvind.
Strømforbruker har også økt i transportsektoren, men fra svært lave nivåer. I 1990 ble strøm nesten utelukkende brukt i tog- og banetransport i Norge. Elbilveksten har endret dette, og strømforbruket har økt fra en halv TWh i 2011 til 4,5 TWh i 2025.
I det korte bildet – fra en måned til den neste – er det været som påvirker strømforbruket mest. Januar 2026 er eneste måned som hittil er målt med et strømforbruk i husholdningene på over 6 TWh. I vintermånedene har strømforbruket de siste årene i gjennomsnitt ligget på 4,7 TWh, mens forbruket i månedene mai-juli de siste årene har ligget på 2,2 TWh i gjennomsnitt. I industri og andre næringer er det mindre forskjeller mellom vinter- og sommermåneder.