4

Stillinger
4
Klimakalender
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder i Norsk klimasttiftelse og ansvarlig for klimaportalen tilnull som følger tempoet i Norges vei til nullutslipp. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Publisert 02.05.2023, 18:54
Sist oppdatert 25.11.2025, 14:21
Artikkelen er mer enn to år gammel
Podkast

– For lite kapasitet og for lav lønnsomhet til å nå havvind-ambisjonene

– Jeg vil trille ballen tilbake til regjeringene som stadig øker havvind-ambisjonene med beskjed om at hvis målene skal nås, må de levere en plan for hvordan strømnettet skal ta imot kraften. I tillegg må tempoet i myndighetenes godkjenningsprosesser opp, sier Christina Aabo i Aabo Energy.
Publisert 02.05.2023, 18:54
Sist oppdatert 25.11.2025, 14:21
Artikkelen er mer enn to år gammel
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder i Norsk klimasttiftelse og ansvarlig for klimaportalen tilnull som følger tempoet i Norges vei til nullutslipp. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no

På havvind-toppmøte i Oostende i april, økte Nordsjølandene, med Danmark og Belgia i spissen, nok en gang havvind-ambisjonene. Europa har i dag 30 GW offshore vindkraft installert. Nå er målet at kapasiteten skal øke til 120 GW innen 2030.

– Det er rett og slett ikke realistisk, sier Christina Aabo.

Christina Aabo, Aabo Energy.

Hun har jobbet i vindkraftindustrien i tre tiår og vært i selskaper som Ørsted, Vestas og Suzlon Wind Energy. Fra 2012 til 2022 var hun forsknings- og utviklingssjef i Ørsted – verdens ledende offshore havvindprodusent.

Selv om klimakrisen og krigen i Ukraina har bidratt til at de politiske ambisjonene øker, ser Aabo at det i dag er for mange utfordringer som står i veien for ambisjonene. I tillegg til at det ikke er noen plan for hvordan strømnettet kan ta imot kraften og myndighetsarbeidet knyttet til å lyse ut områder og godkjenne utbyggingstillatelser, er også manglende lønnsomhet i verdikjeden en utfordring.  

– Turbinprodusentene strever med røde tall. De store turbinprodusentene som Vestas, Siemens Gamesa og GE strever, men de vil klare seg. Disse selskapene er rett og slett too big to fail. Verre kan det være for noen av turbinprodusentenes leverandører og deres underleverandører, sier Aabo.

I fjor advarte hun om at havvindnæringen er grunnleggende syk og «ingen tjener penger». Siden den gang er det blitt verre.  

I samtalen er vi innom:

  • Hvem tjener penger og hvem tjener ikke penger i havvind?
  • Hva må til for at de politiske havvind-ambisjonene skal nås?
  • Hva skal til for at havvind blir lønnsomt for alle aktørene i verdikjeden?
  • Hvilken rolle spiller Kina?
ANNONSE
Bluesky

Les også

klimasjekk-av-statsbudsjettet-kven-vann-featured.jpg
5. desember 2025

Klimasjekk av statsbudsjettet – kven vann?

To menn i dress håndhilser foran amerikanske og kinesiske flagg, stående på en scene med et mørkeblått forheng i bakgrunnen.
31. oktober 2025

Kinas solceller eller USAs gass – framtidas energiveddemål

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere