1
2

Støtt oss
1
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Martin Larsen Hirth
Martin Larsen Hirth
Journalist, Energi og Klima. Tidligere journalist i Bergens Tidende og Sysla og energianalytiker i Greensight.
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Publisert 7. mai 2021
Sist oppdatert 25.11.2025, 16:02
Artikkelen er mer enn to år gammel
Podkast

– Når naturen ikke har en pris i kroner og øre, blir verdien ofte satt til null

Podkast: Økologien må inn i økonomien, mener Kristin Magnussen, partner i Menon Economics, om inngrep i naturen.

Publisert 7. mai 2021
Sist oppdatert 25.11.2025, 16:02
Artikkelen er mer enn to år gammel
Martin Larsen Hirth
Martin Larsen Hirth
Journalist, Energi og Klima. Tidligere journalist i Bergens Tidende og Sysla og energianalytiker i Greensight.
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no

Kristin Magnussen har en doktorgrad i miljø- og ressursøkonomi fra NMBU og har jobbet i 30 år med forvaltning, forskning og utredning innen ressursforvaltning, miljø- og samfunnsøkonomiske analyser.
– Mange har vært skeptiske til å sette en prislapp på naturen. Men slik jeg ser det, kan vi – ved å sette en pris på naturen – få verdien med i de samfunnsøkonomiske analysene, før vi treffer en beslutning om vi for eksempel skal bygge nye veier eller nye vindkraftanlegg, sier Magnussen.

Hør hele samtalen som podkast

I samtalen mellom Magnussen, prosjektleder i Norsk Klimastiftelse, Kirsten Øystese og journalist i Energi og Klima, Martin Hirth, kan du høre mer om:

  • hvordan natur verdsettes i samfunnsøkonomiske analyser i dag, og hvilke fordeler og ulemper det har?
  • hvordan slike vurderinger gjøres i andre land?
  • hva som gjør det vanskelig å sette en tallfestet pris på natur?
  • hvordan og hvorfor synet på naturens verdi har endret seg de siste årene?
  • hvorvidt en egen naturavgift kan innføres for inngrep i natur?
  • hva Magnussen ville endret i verdsetting av naturen om hun fikk bestemme selv?

Ukens anbefalinger:

Kristin Magnussen: Rapporten «The Economics of Biodiversity» av professor Sir Partha Dasgupta. Den kommer både i full utgave på over 600 sider og en godt overkommelig forkortet versjon.

Kirsten Øystese (t.v.) og Kristin Magnussen.
Foto: Norsk Klimastiftelse / Menon
Artikkelen fortsetter under annonsen

Kirsten Øystese: Boken «På naturens skuldre» av Anne Sverdrup-Thygeson. 60 små fascinerende og godt fortalte historier om hvor imponerende, kompleks og rar naturen er.

Martin Larsen Hirth: Climate Action Tracker har gitt ut en ny analyse etter klimatoppmøtet i USA i slutten av april som viser hvor langt unna man er å begrense temperaturstigningen til 1,5 grader i 2100.

Abonner på Energi og Klima som podkast

Selv om du alltid vil finne siste episode her på nettsiden, er det enkleste for deg å abonnere på Energi og Klima. Helt gratis!

Det gjør du enten i iTunes, Google Podcast, PocketCast, Spotify eller Podbean. Da finner nye episoder automatisk veien til ditt øre.

Våre støttespillere

ANNONSE
Bluesky

Les også

Er EUs nye klimamål ambisiøst?

– Innad er det stor uenighet, men utad presenteres målet som et ambisiøst mål som gjør at Europa bevarer lederskapet i klimakampen, sier Energi og Klimas korrespondent i Brussel, Philippe Bédos Ulvin.

5. november 2025
Les mer

Er det krypto og kattevideoer vi skal bruke strøm på?

PODKAST: I 2024 gikk litt mer enn én prosent av strømmen i Norge til datasentre. Forbruket kan mangedoble seg på få år. Hvilke konsekvenser har det?

16. oktober 2025
Les mer
En mann i dress og slips står utendørs til venstre, og en kvinne i lyseblå blazer står innendørs til høyre. Begge smiler til kameraet.

Hva koster det å nå klimamålet for 2035?

Hva er den samfunnsøkonomiske kostnaden av å nå Norges klimamål for 2035? Tre professorer ved Handelshøyskolen NMBU tar for seg debatten om kostnadene ved klimapolitikken.

10. oktober 2025
Les mer

Frps kortslutning

Hva skjer med Frps motstand mot elektrifisering? Og hva vil Tor Mikkel Wara gjøre i energi- og miljøkomiteen? 

10. oktober 2025
Les mer
ANNONSE
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Svanemerket
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026