1

Støtt oss
Stillinger
1
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Anne Jortveit
Anne Jortveit
Ansvarlig redaktør for Energi og Klima (konst.) og nestleder i Norsk klimastiftelse. Journalist. Kontakt: anne@energiogklima.no
Publisert 27. mai 2021
Sist oppdatert 27.5.2021, 21:25
Artikkelen er mer enn to år gammel
Klimatv.no

Kunn­skaps­møte: Solenergi­re­vo­lu­sjonen og olje­landet

Rask utrulling av solenergi er avgjørende for å nå klimamålene. Hvordan kan Norge gripe denne næringsmuligheten? Se opptak av møtet til Norsk klimastiftelse og Universitetet i Stavanger 27. mai.

Publisert 27. mai 2021
Sist oppdatert 27.5.2021, 21:25
Artikkelen er mer enn to år gammel
Anne Jortveit
Anne Jortveit
Ansvarlig redaktør for Energi og Klima (konst.) og nestleder i Norsk klimastiftelse. Journalist. Kontakt: anne@energiogklima.no

Norge må de neste årene produsere mer fornybar energi enn før. Kan solenergi være en mulighet? Hvordan ligger vi an med bygningsintegrerte løsninger? Kan og bør det offentlige stille krav om å ta i bruk solenergi i nye og eksisterende bygg? Og: Solenergi skaper mange nye jobber globalt, hvordan kan norske selskaper sikre seg andeler av et internasjonalt sterkt voksende marked? Er solenergi en mulighet for leverandørindustrien? Det er tema for dette åpne kveldsarrangementet på Sølvberget i Stavanger torsdag 27. mai som er et samarbeid mellom biblioteket, Universitetet i Stavanger og Norsk klimastiftelse. Du kan følge med direkte her på Energi og Klima.

Program:

  • Velkommen v/ møteleder Kirsten Øystese, prosjektleder i Norsk klimastiftelse.  
  • Bygningsintegrerte solceller – et økonomisk konkurransedyktig klimatiltak. Innlegg ved Harald Nils Røstvik, professor, Institutt for sikkerhet, økonomi og planlegging (ISØP) ved UiS og Hassan Gholami, PhD researcher ved UiS.
  • Hvilken rolle kan solenergien ta i energiomstillingen? Er flytende solenergi en ny mulighet for leverandørindustrien? Hva skjer når det gjelder solenergi i Rogalands- og Vestlandsregionen? Innlegg ved Håkon Person, rådgiver, solenergi og smart grid i Multiconsult Stavanger.  
  • Veikart for den norske solkraftbransjen mot 2030: Hvordan kan norsk leverandørindustri sikre seg andeler av et internasjonalt sterkt voksende marked? Hvordan kan myndighetene bidra? v/ Ellinor Meling, prosjektleder for Solenergiklyngen.  
  • Samtalepanel med innlederne – spørsmål fra og samtale med publikum. 

ANNONSE
Bluesky

Les også

Seks gule metallbur fylt med ulike typer elektronisk avfall og skrapmaterialer er stablet sammen i et innendørs industrimiljø.

Nasjonal IT-infrastruktur – den sirkulære elefanten i statsbudsjettet

Utdaterte systemer og hver sin tue-tenkning stikker kjepper i hjulene for omstillingen. Vi trenger en nasjonal IT-infrastruktur for data om avfall, skriver Elin Hansen i Sirk Norge.

17. november 2025
Les mer
Stolpediagram som sammenligner andelen fornybar energi i netto strømproduksjon for EU-landene i 2. kvartal 2024 (grønt) og 2. kvartal 2025 (blått), med Norge som ledende med over 90 %.

Solstrøm størst i EU for første gang

22 prosent av kraftproduksjonen i EU kom fra sol i juni. Det er den første måneden hvor solkraft har vært størst.

29. september 2025
Les mer

Tidlige tegn på sol-boom i Afrika

Eksport av solcellepaneler fra Kina til afrikanske land har økt med 60 prosent det siste året. Hekter Afrika seg endelig på sol-boomen?

10. september 2025
Les mer
Nærbilde av et tak under konstruksjon med svarte soltakshingel delvis montert ved siden av eksponert treverk.

Lønnsomhet for private solceller med Norgespris

Endringer i nettleien kan gjøre solceller på hustak lønnsomt – selv med Norgespris på strøm, skriver professor Erling Moxnes.

19. august 2025
Les mer
ANNONSE