Elbil for alle – norsk elbilpolitikk må fortsette å virke

Elbilforeningens råd er å vente til minst 80 prosent markedsandel for elbil før man starter innføring av en lav momssats, skriver foreningens leder Christina Bu.
Dette er et debattinnlegg. Teksten er kvalitetssikret i tråd med redaksjonelle prinsipper for publisering. Innholdet reflekterer skribentens egne meninger.
Takket være Norges sterkeste klimasatsing, elbilpolitikken, har salget av diesel og bensin for første gang i historien gått ned tre år på rad her i landet.
I april nådde elbilene i Norge en milepæl ved å utgjøre over 10 prosent av den samlede bilparken. Elbilers innvirkning på drivstoffsalget vises nå tydelig. Nedgangen de siste tre årene er faktisk større enn nedgangen under oljekrisen i 1974, etter børskrakket i 1987 og finanskrisen i 2008 – til sammen.
Norges elbilpolitikk har begynt å gi håndfaste resultater. Vi ligger an til å nå klimamålene vi har satt oss for 2020 om innenlands kutt i utslippene. Det må være første gang slike mål innfris.
Hvor bra konkurrerer elbilen i nybilmarkedet?
Stortinget har vedtatt videre satsing på elbil gjennom 2025-målet: Alle nye personbiler og lette varebiler skal være nullutslipp i 2025. Selv om vi er på vei, er det det langt igjen. Fortsatt selges det flere biler som kan gå på fossilt drivstoff enn elbiler.
Elbiler gjør det best hos forbrukere som ønsker seg de mindre bilene. Nye minibiler og småbiler har en elbilandel på 70 prosent, og for kompaktklassen er samme tall 65 prosent. Blant forbrukere som velger større biler, er det dessverre betydelig færre som velger elbil. Kompakt-SUV, større biler og mellomklassebiler utgjør hele 30 prosent av nybilsalget. Større SUV-er, luksus- og sportsbil utgjør ytterligere 30 prosent av nybilsalget. Når elektrifiseringsgraden i disse to markedene bare er på 30 og 43 prosent, har klimapolitikken et problem.
Prisen på bilen i bilbutikken er viktig for om vi som forbrukere velger bensin eller diesel eller elektrisitet. Er dieselbilen først kjøpt, kjører den rundt på veiene i opp mot 20 år. Vi blir låst til en forurensende teknologi dersom det ikke lønner seg å velge elbil. Og man skal huske at selv med lik kjøpssum, så vil ikke alle velge elbil. Elbiler representerer fremdeles ny teknologi, og har ulemper, for eksempel kort rekkevidde og manglende ladeinfrastuktur.
Elbilforeningens nye rapport viser også to andre interessante funn. For det første konkurrerer elbilen mye dårligere hos forbrukere som leaser enn som kjøper. Det er alvorlig fordi halvparten av alle nye biler leases. Elbilandelen i leasing første halvår er bare på 31 prosent, mot hele 66 prosent for nye privatkjøpte biler. To av tre nye fossilbiler leases. Skal vi nå klimamålene våre, må elbilen også lykkes hos forbrukere som leaser.