5

Stillinger
5
Klimakalender
Svein Tveitdal
Svein Tveitdal
Sivilingeniør, tidl. FN-direktør. Arbeider som klimarådgiver.
Publisert 09.12.2018, 12:16
Sist oppdatert 09.12.2018, 12:16
Artikkelen er mer enn to år gammel
Debatt

Indonesia og regnskog under radaren i Katowice

Avskoging, nye kullkraftverk, økt fossil transport – Indonesia styrer mot klimakatastrofe.
indonesia-og-regnskog-under-radaren-i-katowice-featured.jpg

Kartet viser planer for kullkraftverk i Indonesia med prosjekter som enten er kunngjort, i godkjenningsfasen, ferdig godkjent eller under bygging. (Kart: Global Coal Plant Tracker).

Publisert 09.12.2018, 12:16
Sist oppdatert 09.12.2018, 12:16
Artikkelen er mer enn to år gammel
Svein Tveitdal
Svein Tveitdal
Sivilingeniør, tidl. FN-direktør. Arbeider som klimarådgiver.
Debatt

Dette er et debattinnlegg. Teksten er kvalitetssikret i tråd med redaksjonelle prinsipper for publisering. Innholdet reflekterer skribentens egne meninger.

Mange er ikke klar over at Indonesia kommer som nummer fem på lista over verdens utslippsnasjoner av drivhusgasser når en regner med endringer i arealbruk og skog, som står for to tredjedeler av utslippene. I Paris forpliktet landet seg til å redusere utslippene med 29 prosent i forhold til «business as usual» innen 2030. Men virkeligheten ser annerledes ut.

#Klimavalg – et nyhetsbrev om norsk klima- og energipolitikk

I nyhetsbrevet #Klimavalg kommenterer Energi og Klima-redaktør Anne Jortveit, kommentator Anders Bjartnes og øvrige medarbeidere tilknyttet redaksjonen klima- og energispørsmål som er viktige i norsk politikk.

Vi deler aldri din e-postadresse med tredjeparter.

Indonesia planlegger bygging av over 100 kullkraftverk og økt produksjon av palmeolje, som vil føre til ytterligere avskoging av karbonrik tropisk regnskog. Legg til økt fossil transport, en voksende middelklasse og liten satsing på fornybar energi, og vi har en oppskrift på klimakatastrofe. Hvis denne utviklingen i Indonesia ikke snur, har ikke verden sjanse til å nå globale klimamål.

Regnskogen mot kollaps

Indonesia troner på toppen av lista over verdens utslippsland når det gjelder endringer i arealbruk og skog. Men heller ikke andre store regnskogland redder bildet av en avskoging på vei mot klimakollaps.

Regnskogfondet har i en ny rapport «Approaching the point of no return" undersøkt hvordan viktige regnskogland vektlegger regnskogen i de frivillige forpliktelsene som ble lagt på bordet i Paris. I tillegg til Indonesia undersøker rapporten Brasil, Peru, Colombia, Den demokratiske republikken Kongo og Myanmar. Rapporten avslører at ingen av landene har lagt inn forpliktelser som er i tråd med dagens internasjonale mål om å stoppe avskogingen senest i 2030. I noen av landene vil avskogingen sannsynligvis øke.

Norge går foran

En gladnyhet i denne begredelige situasjonen er at budsjettavtalen mellom regjeringspartiene og KrF innebærer at Norge skal fase ut «biodrivstoff med høy avskogingsrisiko», i første rekke palmeolje. Riktignok først i 2020.

«Når dette gjennomføres, blir Norge det første landet i verden som utelukker palmeoljedrivstoff og annet biodrivstoff som fører til mer avskoging. Det er en viktig seier for regnskogen og klimaet», sier Nils Hermann Ranum i Regnskogfondet.

Det er sterkt å håpe at Norge gjennom dette kan påvirke andre land under COP24 til å innta en tilsvarende posisjon. Neste uke i Katowice vil gi svaret.

ANNONSE
Bluesky

Les også

To menn i batikkskjorter hilser på hverandre med albuestøt foran indonesiske flagg og EU-flagg under et offisielt arrangement.

EU hugger ned tollsatser med Indonesia

Avtalen inneholder enda færre forsikringer mot avskoging i det massive regnskoglandet, enn det avtalen med Mercosur gjør.
23. september 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre partnere