Kan kapitalisme redde klimaet?

Fossilindustrien prøver å hindre nødvendige klimapolitiske tiltak, skriver artikkelforfatteren. Her fra Shells oljeraffineri i Deer Park, Texas.
Dette er et debattinnlegg. Teksten er kvalitetssikret i tråd med redaksjonelle prinsipper for publisering. Innholdet reflekterer skribentens egne meninger.
Tusenvis av
selskaper er til stede i Katowice for å påvirke forhandlerne. De
fleste viser fram grønne teknologier, varer og tjenester som kan
bidra i det grønne skiftet. Markedet som oppstår om verden skal nå
globale klimamål, er gigantisk. Den grønne fløyen kjemper for økte
ambisjoner, økt CO2-prising og stabile rammebetingelser
som gir dem trygghet for å øke investeringene. Det mangler ikke på
løsninger som kan redde kloden.
Men olje- og gasslobbyen og kullforsvarerne – ikke minst fra vertslandet Polen – er her også for å kjempe for sine interesser. Svært mye av kullreservene som allerede er funnet må bli liggende om vi skal unngå klimakatastrofe. Den amerikanske aktivisten og journalisten Bill McKibben skrev for noen år siden at bare 20 prosent av de fossile reservene som er funnet, kan brennes. Han bygde dette på tall fra den tidligere JP Morgan-direktøren John Fullerton. Disse reservene ligger teknisk sett i bakken, men er økonomisk allerede tatt i bruk. Verdiene er bygd inn i aksjekursene og selskapene låner penger mot dem. Hvis en hørte på forskerne og beholdt 80 prosent i grunnen, ville verdien av selskapene falle mye. Fullerton beregnet i 2012 dette til å være 20 billioner dollar eller verdien av 20 norske oljefond. Ikke underlig at de kjemper knallhardt mot dette.
Vi kan ha en sunn
balanse i disse selskapene eller en relativt sunn planet, men det ser
ikke ut til at vi kan ha begge deler.
Den fossile fløyen bruker ulike strategier for å kjempe for sine interesser. Alt fra klimafornekting mot bedre viten for å så tvil som undergraver handling, til finurlige forklaringer på at fortsatt utnyttelse av de fossile ressursene de disponerer er forenlige med klimamålene. Eksempel fra Katowice er at land som USA, Russland, Saudi-Arabia og Kuwait prøver å svekke autoriteten til Klimapanelets siste rapport om oppvarming på 1,5°C.