2
4

2
Stillinger
4
Klimakalender
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Publisert 2. oktober 2014
Sist oppdatert 25.03.2022, 11:54
Artikkelen er mer enn to år gammel
Debatt

Bloom­berg-tall: Ny vekst i fornybar i 2014

Etter to år med nedgang øker investeringene i fornybar energi i 2014. Økt utbygging av sol i Kina er viktigste enkelthendelse.
Publisert 2. oktober 2014
Sist oppdatert 25.03.2022, 11:54
Artikkelen er mer enn to år gammel
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no

Bloomberg New Energy Finance teller alle solpaneler og vindmøller som bygges i hele verden. 2. oktober ble tallene til og med tredje kvartal sluppet. Pressemeldingen fra Bloomberg gir langt flere detaljer enn denne korte bloggen.

Tallene viser 16 prosent vekst målt mot samme periode i fjor. I de ni første månedene i år ble det gjort investeringer for 175 milliarder dollar.

Den viktigste enkelthendelsen i tredje kvartal er den voldsomme veksten i solenergi-investeringer i Kina. Det ble investert 12,2 milliarder dollar i sol i Kina i det siste kvartalet, mot 7,5 milliarder i samme periode i fjor. Kina ligger ifølge Bloomberg an til å installere 13-14 GW solenergi i år, omtrent en tredjedel av verdensmarkedet.

Også Japan viser pen vekst, sammen med India, Frankrike og Canada. Tallene for Europa som helhet er imidlertid dårlige. Bare 8,8 milliarder dollar ble investert i tredje kvartal i år, og det er det laveste tallet på åtte år, ifølge Bloomberg. Både i Storbritannia, Tyskland og Italia er det nedgang.

Michael Liebreich i Bloomberg New Energy Finance sier i en pressemelding at han er glad for å se ny vekst i totalinvesteringene, men at det ikke er grunn til å føle velbehag. Investeringer i størrelsesorden 2-300 milliarder dollar i året er ikke nok til å sørge for en topp i de globale CO₂-utslippene rundt 2020.

– Det er fortsatt for mye politisk ustabilitet som holder tilbake investorenes tillit, sier han.

ANNONSE
Bluesky

Om oss

Om oss
Våre støttespillere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Ledige stillinger i det grønne skiftet

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen energibruk, dataforvaltning og digitalisering
Oslo, Trondheim, Tønsberg
Frist: 17.03.2026
Tre kollegaer som prater sammen rundt et bord

NVE søker rådgiver

Rådgiver innen EU-regelverk, energieffektive produkter og fornybar energi
Oslo, Trondheim
Frist: 11.03.2026
kaffepause kontor kollegaer