Energi Norge vil ha ny modell for klimakutt

Norge står overfor kutt på mellom 8 og 12 millioner tonn CO₂-ekvivalenter i transportsektoren frem til 2030. De siste tonnene kan bli svært dyre og vanskelige å oppnå. Det blir derfor viktig å tilrettelegge for alternativer gjennom fleksibilitet og muligheter for kvotehandel, slik at det blir lettere for Norge og andre land å påta seg enda høyere ambisjoner ved neste korsvei. I tillegg til å kunne handle utslippsrettigheter med andre EU-land, mener Energi Norge at det ville være fornuftig å kunne godskrive konkret nasjonal tilleggsinnsats i Norge innenfor industri, herunder offshore – altså i sektorer innenfor kvotesystemet.
En ytterligere elektrifisering av en oljeplattform vil for eksempel kunne gi en utslippsreduksjon i størrelsesorden to millioner tonn CO₂ til en langt lavere kostnad enn de dyreste siste to tonnene i transportsektoren. Tilleggsgevinsten er at Norge omstiller større deler av næringslivet med reell klimaeffekt uten å undergrave kvotesystemet ETS.
Utslippskutt både i transportsektoren og i industrien
Norge har gjennom behandlingen av Meld. St. 13 (2014-2015) bestemt seg for å kutte utslippene med klimagasser med 40 prosent fra 1990–2030 i samarbeid med EU. Dette målet erstattet et virvar av tidligere målformuleringer med ulike referansebaner, basisår, brøker, prosenter, tilgang til internasjonale klimakvoter osv. osv. - med tilhørende uklarhet for norsk næringsliv. Det er bra med et mål som kan forstås.
Det nye målet er i tillegg bra fordi det er på et troverdig nivå på veien mot nullutslippssamfunnet i 2050 og det er basert på like konkurransevilkår i EØS-området, herunder at det klargjør at Norge ikke skal ha et nasjonalt mål for utslippskutt i industrien fordi den omfattes av utslippstaket i ETS (43 prosent reduksjon fra 2005–2030). Så må graden av troverdighet og ambisjon selvsagt revurderes etter Paris-avtalens nye omtale av 1,5 grader, men det er ikke temaet her.
Temaet her er om EUs klimaregelverk legger til rette for en god omstilling av Norge til et varig lavutslippssamfunn? Energi Norge mener at det er behov for en ny mekanisme for å få en god balanse mellom kutt i transportsektoren og i industrien. Vi mener at Norge nå må på banen i tråd med prioriteringene i utenrikspolitikken for 2016. Den underliggende utfordringen er at Norge vil få et nasjonalt mål om å kutte nærmere 40 prosent i sektorene som ikke er omfattet av kvotesystemet (ETS) fra 1990–2030, og at nesten alt dette må skje i transportsektoren fordi byggene våre i all hovedsak vil være dekarboniserte i 2020.


