1
2

Støtt oss
1
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Tore Strandskog
Tore Strandskog
Direktør for næringspolitikk i Nelfo.
Publisert 25. januar 2013
Artikkelen er mer enn to år gammel
Kommentar

Energi­ef­fek­ti­vi­se­ring: Regje­ringen svikter, EU lykkes

Hvis Norge fortsetter å utsette satsningen på energieffektivisering, vil norske bedrifter tape markedsandeler både ute og i hjemmemarkedet.

Publisert 25. januar 2013
Sist oppdatert 15.9.2025, 11:59
Artikkelen er mer enn to år gammel
Tore Strandskog
Tore Strandskog
Direktør for næringspolitikk i Nelfo.

Regjeringen synes å være mer opptatt av å produsere mer energi fremfor å legge til rette for at det norske samfunnet, husholdningene og tjenesteytende sektor skal rasjonalisere sin energibruk.

Norge er det eneste landet i Vest-Europa som ikke har et mål om energieffektivisering. I mangelen på en helhetlig norsk energipolitikk kan EU være redningen for aktører som ønsker å skape verdier knyttet til mer effektivt forbruk av energi.

I Soria-Moria 2-erklæringen fra 2009 kunne vi lese at «Regjeringen vil lage en handlingsplan for energieffektivisering i bygg, med mål om å redusere samlet energibruk vesentlig i byggsektoren innen 2020.» Det skulle imidlertid ikke bli slik. Etter over tre år med bl.a. energiutvalget, Arnstad-utvalget, tre utredninger om energieffektivisering i regi av Kommunal- og regionaldepartementet, klimamelding og byggemelding kom avklaringen på tampen av fjoråret i form av et forslag til stortingsvedtak. Og en mer ullen og vag målformulering er det vanskelig å tenke seg: «Regjeringa sitt overordna og langsiktige mål er at nye bygg skal vere berekraftige med eit lågt avtrykk på miljø i heile byggets levetid.»

Der regjeringen sviktet, har EU lykkes. Motivert av de energimessige, klimamessige og økonomiske gevinstene som kan realiseres, ble energieffektiviseringsdirektivet nylig vedtatt. Direktivet krever at medlemstatene utformer et tallfestet nasjonalt mål for energieffektivisering. Målet skal følges opp med en detaljert handlingsplan med målrettede virkemidler. Blant virkemidlene skal det bl.a. stilles krav til offentlige innkjøp, innføring av obligatorisk energiledelse for større forbrukere, samt at myndighetene blir pålagt å identifisere og adressere regulatoriske og markedsmessige barrierer av ikke-økonomisk karakter.

Olje- og energidepartementet har nylig sendt EU-direktivet på offentlig høring i Norge med spørsmål om hvorvidt det er EØS-relevant. Svaret fra markedsaktørene kan neppe bli tydeligere: Direktivet er fundamentalt viktig for konkurransen i markedet for energitjenester.

Energieffektivisering handler nemlig ikke bare om det å spare energi. Det handler også om å legge til rette for økonomisk vekst, etablering av nye næringer, forretningsområder og arbeidsplasser, på tvers av ulike bransjer og fagfelt. Ifølge Det internasjonale energibyrået er dette også nøkkelen til fremtidens energi- og klimautfordringer, og det vil skapes et enormt internasjonalt marked for energitjenester. Hvis Norge fortsetter å utsette satsningen på energieffektivisering, vil vi ikke bare tape kampen om globale markedsandeler til europeiske konkurrenter, vi vil også på sikt tape konkurransen i hjemmemarkedet.

ANNONSE
Bluesky

Les også

Nattlig trafikkork på en flerfeltsvei med røde bremselys og blå og røde lysende bommer på begge sider.

EU kutter utslipp – men sliter med transport- og byggsektorene 

EU-kommisjonens store årlige rapporter om energi- og klimapolitikken viser en rekke fremskritt. Men det trengs langt flere elbiler og varmepumper frem mot 2030, dersom unionen skal nå målene om utslippskutt.  

10. november 2025
Les mer
To tjenestemenn står på podier med EU-kommisjonens logoer, med det norske flagget og EU-flagget bak seg, og taler på et pressemøte.

EUs ren energi-pakke kan begrense strømflyten fra Norge

Istedenfor å øke eksporten av strøm, gir EUs ren energi-pakke Norge mulighet til å redusere den – og dermed prissmitten fra utlandet, skriver forsker Per Ove Eikeland.

10. november 2025
Les mer

Norge som megler i sluttfasen av oljealderen

Når verdens ledere møtes til klimatoppmøtet COP30 i november, blir spørsmålet om utfasing av olje og gass mer presserende enn noen gang. Et dilemma for Norge – men det åpner også muligheter, skriver Svein Tveitdal.

27. oktober 2025
Les mer
Flere høyspentledninger og master strekker seg over et landlig landskap med åser i bakgrunnen under en overskyet himmel.

Vi behøver ikke ofre landskap og natur for å få mer kraft

Det finnes energitekniske løsninger som kan dekke det økende strømbehovet til næring og industri uten at vi må ofre landskap og natur, skriver Usman Dar og Karen Holst fra Asplan Viak.

8. oktober 2025
Les mer
ANNONSE
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026