Investeringer i et grønt skifte

Forsikringsselskaper bør i større grad få investere i norske kraftnett, mener artikkelforfatteren (foto: Statnett).
Dette er en kommentar. Den gir uttrykk for skribentens egne meninger.
Fornybarnæringen står foran en periode med historisk store investeringer, og tilgangen på kapital vil være avgjørende for evnen til å gjennomføre investeringer som både skal være grønne, langsiktige og finansielt attraktive. Dette bør passe godt med investeringsperspektivet til pensjonskapitalen.
For investeringer trengs. Norge har 1500 vannkraftverk som leverer 96 prosent av strømmen vår. Nær halvparten av kapasiteten ble bygget før 1970. Ifølge NVE trengs det 50 milliarder kroner frem mot 2030 til rehabilitering av eksisterende kraftverk, bare for å opprettholde dagens produksjon.
I tillegg ser vi at investeringene i kraftnettet øker kraftig. Samfunnets økende behov for elektrisk kraft og strenge krav til forsyningssikkerhet, økende utbygging av småkraft og vindkraft og teknologisk opprusting for å redusere energitap, krever omfattende nettinvesteringer.
Investeringene i regionalnett og distribusjonsnett vil komme opp i anslagsvis 80–90 milliarder kroner over de neste 10 årene. I tillegg kommer Statnetts investeringer som er anslått til 5–7 milliarder kroner årlig de neste 10 årene.
Regionalnettet og distribusjonsnettet er i det alt vesentlige eid av kommuner med små muligheter til å bidra med kapital for å møte disse investeringsutfordringene. Det er derfor vesentlig for næringen å ha tilgang på kapital fra flere kilder.
Nettanlegg egner seg godt
Energi Norge mener økt fleksibilitet til å investere i nettvirksomhet bør virke positivt for norske forsikringsselskaper. Slike investeringer er egnet til å gi langsiktig, stabil og forutsigbar avkastning i norske kroner, noe som korresponderer godt med livsforsikringsselskapenes langsiktige forpliktelser i norske kroner overfor sine forsikringskunder.
Investeringer i nettvirksomhet har slike positive egenskaper, blant annet fordi:
- nettvirksomheten er regulert av myndighetene gjennom NVEs inntektsrammeregulering,