Statens miljøsatsing ved offentlige innkjøp er i fare

Mindre miljøvennlige innkjøp med Jan Tore Sanner i statsrådstolen?
Dette er en kommentar. Den gir uttrykk for skribentens egne meninger.
Akkurat nå forhandles det om revidert nasjonalbudsjett for 2014 mellom samarbeidspartiene Høyre, Frp, KrF og Venstre. Nå har KrF og V sjansen til å redde regjeringens ære, både når det gjelder målet om forenkling i kommune-Norge og målet om at «offentlig sektor som kunde bidrar til å ta i bruk og utvikle nye miljø- og klimavennlige teknologier og løsninger,» som det heter i regjeringserklæringen.
Og dét for småpenger sett i den store budsjettsammenheng: 10 millioner kroner kan redde dyrebar miljøkompetanse i Direktoratet for IKT og forvaltning (Difi).
Et arbeidsuhell man glemte å rette opp i?
Etter valget i fjor høst foretok den nye regjeringen noen endringer i de rødgrønnes statsbudsjett for 2014 gjennom Tilleggsproposisjonen. Da raderte Høyre og Frp bort statens sentrale verktøy for kompetanseheving innen miljøhensyn i offentlig sektors innkjøp: En avdeling i Difi som utviklet og oppdaterte veiledninger, minstekrav og opplæring i kommune, fylkeskommune og stat.
Avdelingen mistet alle sine øremerkede midler, helt uten evaluering av arbeidet. Bellona håpet da at dette var et realt arbeidsuhell og at man ville ta til fornuft og bevilge pengene i «korrigeringsbudsjettet» revidert nasjonalbudsjett nå i mai. Det ble ikke gjort.
Først nedleggelse, så evaluering
Regjeringen har heller ikke lansert så mye som en høyttenkning om et alternativt virkemiddel. Det nærmeste vi kommer er at klima- og miljøminister Tine Sundtoft «mener det er behov for en gjennomgang med sikte på å fornye arbeidet med miljø- og klimahensyn i offentlige anskaffelser», slik hun har formulert det i svaret til et skriftlig spørsmål fra en stortingsrepresentant.
Men er det lurt å legge ned en enhet før man evaluerer den? Kompetansen hos Difi vil forsvinne i løpet av kort tid.
Offentlig sektors store innkjøpsmakt
I regjeringserklæringen pekes det helt korrekt på offentlig sektors potensielle innkjøpsmakt i å etterspørre miljøvennlige og innovative løsninger, og underforstått at en kompetanseheving trengs for at offentlig sektor skal følge regelverket om anskaffelser og miljøhensyn.
Offentlig sektor kjøper årlig inn varer og tjenester for 400 milliarder kroner, noe som utgjør hele 18 prosent av brutto nasjonalprodukt. De som tenker at miljøhensyn i offentlige anskaffelser dreier seg om å bestille resirkulert papir til en skole eller best mulige engangshansker til sykehjemmet på Råde, må tenke om igjen. Dette er vel og bra, men det er i sektorene IKT, transport og bygninger at kommune, fylkeskommune og stat kan utgjøre en stor forskjell. Difi har tatt konsekvensen av dette og prioritert nettopp disse sektorene. Det sier seg selv at det ligger en enorm mulighet for påvirkning i dette beløpet gjennom at det kan skapes etterspørsel etter ny og miljøvennlig teknologi og kompetanse i det private næringsliv.