Equinor: Britene bedre enn Norge på karbonfangst og -lagring

Direktør for lavkarbonløsninger i Equinor, Grete Tveit, mener britene er i ferd med å bli førende på CCS.
Foto: Ole Jørgen Bratland,Equinor
Den statsdominerte norske energikjempen Equinor deltar i dag i 14 CCS- eller hydrogenprosjekter i Europa, fire av dem i Norge. Storbritannia er det landet der det norske selskapet har flest slike prosjekter, hele syv. Britene er i ferd med å ta Norge igjen som «CCS-landet.» (Se oversikt nederst i saken)
– Selv om det norske Northern Light er det enkeltprosjektet som er kommet lengst, er det britene som er i front med en helhetlig tenking rundt fangst og lagring av CO₂ og hydrogenprosjekter. Det sier direktør for lavkarbonløsninger i Equinor, Grete Tveit til Energi og Klima.
EU presser på, men det tar tid
EU-kommisjonen la i desember frem et forslag til revidert gassmarkedsdirektiv og planer for å skape et marked for hydrogen. Forslagene behandles som en del av EUs «Fit for 55-pakke.» Omstillingen til bruk av hydrogen til kraftproduksjon og i industrien er i gang. Men tiden løper.
Equinor presenterte på sin kapitalmarkedsdag i fjor ambisiøse planer frem til 2035:
Investeringsbeslutningene lar vente på seg.
– Det haster med avklaring rundt rammebetingelser og utforming av støtteordninger for å opprettholde fremdriften i prosjektene og nå målene vi har satt oss, understreker Tveit.
Hun ser en veldig offensiv holdning hos britene mens Norge, Nederland, Belgia og Tyskland fremdeles ligger litt bak.
– Britene er mer fleksible enn de andre landene, forklarer hun.
Langsiktige kontrakter
Helt siden 1990-tallet har EU drevet frem en liberalisering av energimarkedet. Dette har på mange områder fått konsekvenser for EØS-landet Norge. Langsiktige gasskontrakter, som sikret utbyggingen av gassgigantene på norsk sokkel, ble avviklet. Nå kan dette verktøyet være på vei tilbake for å sikre et hydrogenmarked.
– Vi trenger kjøpere for å kunne gjøre en investeringsbeslutning om å bygge en hydrogenfabrikk. Ikke nødvendigvis kjøpere til all produksjon i all fremtid, men en prosentvis andel må være solgt over en viss periode, sier Tveit.




