EU-kommisjonen står på sitt: Atomkraft og gass blir «grønn»

Kommissær Mairead McGuinness presenterte forslaget om atomkraft og gass som bærekraftige på visse vilkår. Foto: EU kommisjonens mediacenter
I sitt forslag slår Kommisjonen fast at gass og atomkraft ikke er fornybart. Men at de to energiformene kan spille en rolle i overgangen til fornybarsamfunnet. De skal bidra til å fase ut mer forurensende energiformer som kull, men også olje. Derfor vil investeringer i atomkraft og gass bli ansett som bærekraftige i en overgangsperiode, dersom de oppfyller strenge vilkår.
Det var finanskommissær Mairead McGuinness som presenterte det omstridte forslaget. Blant annet kom enrekke klimaeksperter med sine advarsler nylig.
Les hele pressemeldingen fraKommisjonen her.
For gass betyr det at gasskraftverket enten skal ha et mindre utslipp enn 100 gram/kWt, som betyr at det må renses med karbonfangst og -lagring, eller det skal oppfylle følgende krav: Dersom det ikke er mulig å bygge ut nok fornybar, kan et kraftverk med utslipp under 270 gram CO₂ pr. kWt. I tillegg skal de erstatte kull eller olje, og innen 2035 skal disse kraftverkene bruke lavkarbongass eller hydrogen. Alle disse kravene må oppfylles om det skal kunne kalles bærekraftig i en overgangsperiode.
For atomkraften skjerpes blant annet kravene for å håndtere det radioaktive avfallet.
Finans ikke energipolitikk
Forslaget som nå ligger på bordet, vil hverken forby eller oppfordre medlemslandene til å bygge atom- eller gasskraft. Dette er bare regler for hva som omfattes av hva EU definerer som bærekraftige investeringer. Det som kalles taksonomien. ( Faktaboks nederst i saken) Det betyr at investorer kan innlemme atomkraft og gass, som oppfyller de strenge vilkårene, i sin portefølje av bærekraftige investeringer. Kommisjonen legger opp til en omfattende kontrollordning, slik at investeringer ikke sluses inn i prosjekter som ikke oppfyller kriteriene.
– Dette er et viktig steg for å oppnå klimanøytralitet, sa kommissær McGuinness, og viste til at man må ha hjelp fra private investorer for å oppnå dette. Og at dette regelverket er et viktig verktøy for å få dette til.

