1
2

Støtt oss
1
Stillinger
2
Klimakalender

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no
Publisert 27. november 2023
Sist oppdatert 27.11.2023, 12:34
Artikkelen er mer enn to år gammel
Nyhet

Equinor: Store utslipp når olje og gass brennes

Utslippene når Equinors olje og gass brennes, tilsvarer fem ganger Norges klimagassutslipp.

En gruppe lastebiler kjører ned en motorvei med trær i bakgrunnen.

Den største delen av utslippene knyttet til olje skjer når oljeproduktene brukes, som i forbrenningsmotorer. Her fra motorveien A7 rett sør for Schleswig i Tyskland. (Foto: Halvard Alvik / NTB)

Publisert 27. november 2023
Sist oppdatert 27.11.2023, 12:34
Artikkelen er mer enn to år gammel
Anders Bjartnes
Anders Bjartnes
Kommentator i Energi og Klima og ansvarlig redaktør for Norsk klimastiftelses publikasjoner. Kontakt: anders.bjartnes@energiogklima.no

Equinors egne klimagassutslipp var i 2022 på 11,4 millioner tonn CO₂-ekvivalenter (CO₂e), mens utslippene når oljen og gassen brennes, var på 243 millioner tonn CO₂e.

Equinors klimaregnskap gir detaljer om klimagassutslippene fra selskapets egen drift (Scope 1) og innkjøp av energi (Scope 2).

Equinor rapporterer også utslippene som oppstår når oljen og gassen brennes (Scope 3). Det er her de virkelig store tallene kommer for dagen.

I 2018 byttet Statoil navn til Equinor. I oktober 2023 ga Norsk klimastiftelse ut rapporten Equinor – et bredt energiselskap? Formålet er å sette Equinor og selskapets prioriteringer på dagsordenen og invitere til offentlig samtale om spørsmål som angår hele det norske samfunnet:

  • Utøver Equinor per i dag det lederskapet som klimakrisens alvor og Paris-målene krever?
  • I hvilken grad bidrar Equinors prioriteringer til å få fortgang i energiomstillingen og dermed øke muligheten til å nå klimamålene?

Denne artikkelen er del av rapporten. Les/last ned hele rapporten.

Forbrenningsutslippene (Scope 3) varierer med produksjonen, og har de siste årene ligget rundt 250 millioner tonn CO₂e i året. Dette tilsvarer omkring fem ganger Norges klimagassutslipp, slik det rapporteres i henhold til FN-regelverket.

Det er i «regnskapsreglene» for føring av klimagassregnskap det fremgår hvilke utslipp som skal føres i de ulike kategoriene. Scope 1 er egne utslipp, knyttet til produksjon. Scope 2 handler om innkjøp av elektrisitet, mens Scope 3 refererer til utslippene som oppstår ellers i verdikjeden. For et oljeselskap som Equinor er forbrenningsutslippene den største kilden til utslipp på denne posten, men Equinor rapporterer også utslippene fra maritime operasjoner – fartøyer som er i Equinors tjeneste verden over – og forretningsreiser.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Derimot rapporterer Equinor ikke utslippene som er knyttet til produksjon av eksempelvis borerigger og supplyskip, eller utslippene som oppstår når disse fraktes verden rundt – for eksempel fra et verft i Korea til et felt i Norge. Dette er ofte store stålkonstruksjoner på titusenvis av tonn. Både produksjon og transport av produksjonsinnretninger betyr at det oppstår store CO₂-utslipp.

Norge dominerer

Equinors utslippsregnskap viser tydelig hvor totalt dominerende den norske aktiviteten er for selskapet. Equinors egne utslipp (Scope 1+2) var i 2022 11,4 millioner tonn CO₂e for den samlede virksomheten i hele verden, mens Norge sto for 11 millioner tonn CO₂e.

Utslipp per fat

Det er når plattformene elektrifiseres ved hjelp av strøm fra land at utslippene går ned. Da erstattes gass­turbiner med kraft fra fornybar energi. Å tømme ut de siste dråpene olje fra et felt er også svært energi­krevende, slik at utslippene per produsert enhet øker mot slutten av et felts levetid.

Våre støttespillere

Utslippene fra felt der Equinor er operatør utenfor Norges grenser, er mye høyere enn de beste på norsk sokkel. Utslippene per produserte fat fra Peregrino i Brasil er på 21,7 kg/CO₂ per oljefat, mens Mariner i Storbritannia har utslipp på 14,4 kg/CO₂ per oljefat.

Utslippskostnader

Equinors utslippskostnader har økt jevnt og trutt de siste årene, mye på grunn av høyere CO₂-priser.

Kostnad (mill. dollar)20222021202020192018
Total kostnad og klimaavgifter1125978676786772
CO₂-kostnad i Norge997907590,7––
Kilde: Equinor Sustainability Hub
ANNONSE
Bluesky

Les også

En eldre mann i dress og slips taler på et podium med mikrofoner, med to kinesiske flagg i bakgrunnen.

Kinas klimatopp: Vestlige land bør nå netto null før 2040

EU og andre industriland burde nå netto nullutslipp før 2040 for å gi utviklingsland mer tid til industrialisering, sier Kinas utsending under COP30.

19. november 2025
Les mer
En kvinne med skulderlangt, rødlig hår, iført en mørk, ermeløs kjole, står smilende foran en uskarp utendørs bakgrunn med trær.

Har klaget Equinor inn til Finanstilsynet

Flere investorer mener det er problematisk at Equinor påstår å operere i tråd med Parisavtalen. Natasha Landell-Mills fra Sarasin & Partners sier at Equinor bryter med Paris-målene.

31. oktober 2025
Les mer

Klimaavtale blokkert: Disse landene stemte med USA

Langt flere enn olje- og gassprodusenter bidro til at skipsfartens klimaavtale ble utsatt. Kina, India og en rekke utviklingsland stemte med USA. Til og med EU slo sprekker.

21. oktober 2025
Les mer
En mann i grå dress med rødt slips går utendørs på en asfaltert sti med en vannflaske i hånden, med grønne trær og gress i bakgrunnen.

USA vil presse EU fra russisk til amerikansk gass – og vekk fra klimaregler

Den amerikanske energiministeren sier til Financial Times at EUs klimaregler truer handelsforhandlingene med USA.

8. september 2025
Les mer
ANNONSE
Artikkelen fortsetter under annonsen
Annonse
Våre støttespillere
Svanemerket
Ledige stillinger i det grønne skiftet

Vil du jobbe med klima og jordbruk?

Miljødirektoratet søker etter rådgivere med analytiske evner
Oslo
Frist: 4.12.2026