Kraftig fall i fornybarinvesteringene

Fornybarinvesteringene falt kraftig i 3. kvartal 2016. Et av lyspunktene er at investorer får mer for pengene, fordi prisene på solenergi faller.
Hver fredag presenterer redaksjonen i Energi og Klima fem viktige nyhetssaker fra uken som er gått. Her er mine utvalgte.
Dårlig kvartal: Denne uken kom rapporten fra Bloomberg New Energy Finance som viser utviklingen i investeringene i fornybar energi fra kvartal til kvartal. Samlet var tredje kvartal i år det dårligste kvartalet siden 1. kvartal 2013. Bare seks kvartaler har vært dårligere, målt i dollar, siden 2007. Lyspunktet, som Bloombergs Michael Liebreich understreket i sin kommentar, er at prisfallet i solenergi gjør at investorer får langt flere megawatt pr million nå enn for et år siden, men likevel er det ingen tvil om at det peker nedover. At få store offshore vind-prosjekter ble landet i tredje kvartal er også en forklaring, men skal Paris-avtalens mål kunne nås må investeringstakten kraftig opp.
Politisk usikkerhet i mange europeiske land og i USA, samt svakere økonomisk utvikling i Kina, er opplagt blant faktorene. Kina er fortsatt størst, og det ble investert $14,4 milliarder, men det er 51 prosent mindre enn i tilsvarende periode i fjor. I USA endte tallet på $9,5 milliarder, ned 40 prosent. I Europa ble det investert $7,7 milliarder, ned 5 prosent. Det er mange kommentarer til de dårlige tallene. Her er Business Green's analyse.

Bilbransje i omstilling: Det grønne skiftet har nådd bilbransjen, og en investorkoalisjon har nå bedt bilindustrien om å skjerpe sitt arbeid med sikte på å forberede seg på en nullutslippsfremtid. McKinsey og Bloomberg har på sin side lagt frem en analyse som viser at drivstofforbruket i enkelte byer kan falle med til 2030. I Tyskland har delstatene gått inn for et forbud mot bensin/dieselbiler fra 2030. Bilindustrien er ikke veldig glad for dette, men denne kommentaren i mener det ville vært et lykketreff, fordi industrien da vil vite hva den har å forholde seg til.
