Globale CO₂-utslipp øker til nytt rekordnivå

I 2022 ligger verden an til å slippe ut 37,5 milliarder tonn CO₂ fra fossil energi og industri, ifølge en prognose fra forskningsprosjektet Global Carbon Project. Det er et nytt toppnivå. Dessuten kan den krigsinspirerte naturgassboomen undergraver den allerede utilstrekkelige innsatsen for å begrense fremtidig oppvarming til 1,5 grader, ifølge en ny rapport fra Climate Action Tracker. Bildet viser et LNG-prosjekt under konstruksjon i Kitimat i British Columbia i september 2022. (Darryl Dyck/The Canadian Press via AP, File)
I Fem på fredag finner du hver uke internasjonale nyheter fra uken som er gått. Her er mine utvalgte saker:
Globale CO₂-utslipp på nytt rekordnivå
Koronaknekken i de globale klimagassutslippene er definitivt historie. I 2022 ligger verden an til å slippe ut 37,5 milliarder tonn CO₂ fra fossil energi og industri, ifølge en prognose fra forskningsprosjektet Global Carbon Project. Det er et nytt toppnivå og en økning på rundt 1 prosent fra 2021. Utslippene ligger nå godt over nivået de var på før koronapandemien.
Utslippsveksten i 2022 skyldes blant annet sterk økning i bruken av kull og olje i India, der CO₂-utslippene kan øke så mye som 6 prosent og ser ut til å passere EUs samlede utslipp for første gang. USA brukte mer gass og olje og ligger an til å øke utslippene med 1,5 prosent. Landet med størst utslipp, Kina, ser imidlertid ut til å få en svak nedgang i 2022, mest på grunn av stadige koronanedstengninger. Også EU ligger an til en svak nedgang.
Til tross for løfter om utslippskutt fra land, byer, selskaper og enkeltpersoner er de globale CO₂-utslippene fra fossile kilder mer enn 5 prosent høyere enn da Paris-avtalen ble vedtatt i 2015, påpeker forskningsleder Glen Peters ved Cicero Senter for klimaforskning, en av forskerne bak rapporten. På faktasidene Klimavakten finner du mer om utslippstallene:

Overinvestering i LNG kan ødelegge for klimamålene
I kjølvannet av Russlands angrep på Ukraina planlegges det nye LNG-anlegg flere steder på kloden. EUs svært akutte behov for å erstatte russergassen har fått fart på utviklingen av nye produksjonsanlegg for nedkjøling av gass til LNG, samt anlegg for mottak, lagring og regassifisering der LNG-skipene kommer i havn. fra Climate Action Tracker om global status for klimamål og -tiltak, trekker i år særlig fram at de mange LNG-planene kan ødelegge for muligheten til å nå 1,5 °C-målet, fordi de går på bekostning av fornybar energi. LNG-kapasiteten som er under utbygging, gamle planer som allerede lå på bordet samt nye som er kommet til etter angrepet på Ukraina, kan til sammen bidra til å øke utslippene til et nivå som er ligger langt over hva Det internasjonale energibyråets (IEAs) veikart skisserer om klimamålene skal nås.


