Verden har aldri brukt mer kull

Verdens kullforbruk har nådd nye rekorder. Bildet er fra et kullkraftverk nær byen Bogatynia i Polen. Foto: Petr David Josek/ AP/ NTB
I Fem på fredag finner du hver uke internasjonale nyheter fra uken som er gått. Her er mine utvalgte saker:
Kullavhengigheten sprenger 1,5 graders-målet
Av en total strømproduksjon i verden på 27 300 TWh i 2021, ble mer enn 10 000 TWh produsert fra kull, viser data fra Ember. Det er en økning på 9 prosent fra 2020.
I fjor stengte EU ned 12,8 GW kullkraft. Men Kina startet opp dobbelt så mye, og for hele verden samlet var det en netto økning i kullkraftkapasiteten på 18,2 GW – opp til 2100 GW.
I tillegg: 176 GW kullkapasitet var under bygging ved utgangen av 2021 og ytterligere 280 GW under planlegging, viser data fra Global Energy Monitor.
Til tross for enigheten på COP26 om å fase nedkull, har økt aktivitet etter pandemien og krigen i Ukraina bidratt til det motsatte.
Et eksempel er India. Denne uka fortalte kilder til Reuters at sentrale myndigheter har oppfordret delstatene til å øke kullimporten de neste tre årene for å bygge opp lagrene og møte etterspørselen.
Kullavhengigheten styrer verden mot en kurs som ikke er forenlig med å nå 1,5 graders-målet.
Noen små lyspunkt er det i dette kullsvarte bildet. Japan, Sør-Korea og Kina lovet alle å slutte å støtte nye internasjonale kullanlegg. Dette ble fulgt opp av en liknende forpliktelse fra alle G20-land. Kina har gitt støtte til utbygging av 12 prosent av kullkraft-kapasiteten utenfor Kina. Men etter september 2021 har Kina kansellert kullprosjekter utenfor eget land med en samlet kapasitet på 12,8 GW, viser data fra .