Norge er svakest i Norden på grønn innovasjon

Bekymret for grønn innovasjon i Norge: Programdirektør Øyvind Leistad i Enova. (foto: Enova).
– Når vi ser på veksten innenfor cleantech, som er jevnt voksende globalt, så tar vi ikke del i den veksten. Det investeres som før, men de rundt oss gjør enda mer, sier programdirektør Øyvind Leistad i Enova.
Det statlige foretaket har gjort opp status i sin årlige markedsutviklingsrapport og er bekymret for at Norge ikke tar større del i den grønne næringsutviklingen.
Selv om bedrifters pengebruk på forskning og utvikling er svakt opp fra fjoråret, henger Norge etter nabolandene.
– Hvis vi ser på statistikken som viser investeringene fra næringslivet til forskning, så svinger den opp igjen. Den var på topp rett før finanskrisen, gikk ned og har på sett og vis stabilisert seg igjen.
– Men de andre nordiske landene skårer bedre enn oss på internasjonale rangeringer som måler innovasjon.
Ned to plasser
I kåringen Global CleanTech Innovation Index faller Norge fra en 7. til en 9.plass blant europeiske land.
Rangeringen vurderer energi- og miljøteknologi som har kommersialiseringspotensial i løpet av ti år.

På skalaen fra 1-5, har Norge den tredje største reduksjonen med en tilbakegang på 0,69 poeng og er svakest av de nordiske landene (Island er ikke med i kåringen).
Norge scorer lavere på kunnskapsproduksjon (patenter, vitenskapelige artikler m.fl) og kunnskapsspredning (lisensiering, eksport av høyteknologi m.fl).
Utfordrer kraftbransjen
Det er spesielt en bransje Leistad vil ha sterkere på banen.
Kraftbransjen bruker en langt lavere andel av omsetningen til forskning og utvikling enn andre former for industri.
– I år gjør vi et lite poeng av at det er betydelige investeringer i kraftsektoren, men disse kommer på produksjons- og nettsiden. Vi skulle gjerne sett mer innovative investeringer.
– Er det realistisk å forvente når vi vet investeringsbehovet i sektoren til kritisk infrastruktur?

