1
4

1
Stillinger
4
Klimakalender
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Publisert 15. november 2022
Sist oppdatert Invalid Date
Artikkelen er mer enn to år gammel
Podkast

Mellom­valg, Kina/​USA-samar­beid og favo­ri­se­ring av ameri­kansk tekno­logi

– Biden vil slite med å få gjennom mer klimapolitikk de neste to årene. Men i Minnesota, Michigan og Maryland står demokratene sterkt etter mellomvalget. Det kan gi forsterket klimapolitikk på delstatsnivå, sier Guri Bang, professor ved NMBU og ekspert på amerikansk klimapolitikk.
Publisert 15. november 2022
Sist oppdatert Invalid Date
Artikkelen er mer enn to år gammel
Kirsten Å. Øystese
Kirsten Å. Øystese
Prosjektleder for klimaportalen tilnull. Programleder i podkasten til Energi og Klima. Journalist. Kontakt: kirsten.oystese@klimastiftelsen.no
Guri Bang, professor ved fakultet for landskap og samfunn Institutt for internasjonale miljø- og utviklingsstudier, Noragric, NMBU

En uke etter mellomvalget i USA telles det fremdeles stemmer. Men det er klart at demokratene beholder kontrollen i Senatet.

– Det ble ingen rød bølge og demokratene gjorde det bedre enn ventet. Men uten flertall i både Senatet og Representantenes hus blir det vanskelig å få gjennom ny politikk. Det viktigste for president Joe Biden på klimafeltet de neste to årene blir å iverksette klimaloven (the Inflation reduction act). At klimaloven iversettes og gir resultater blir viktig for demokratene før neste presidentvalg. Milliardene som skal brukes på grønn teknologi må både kutte utslipp og skape nye grønne arbeidsplasser i USA, sier Bang. 

Kina/USA-samarbeid

Denne uka møttes Biden og Kinas president for første gang ansikt til ansikt etter at Biden ble innsatt som president. At Kina og USA gjenopptar klimasamarbeidet er viktig for internasjonale klimaforhandlinger. Kina står for 40 prosent av globale utslipp og USA for 14 prosent.

– Kina og USA spilte en veldig viktig rolle i å få på plass Paris-avtalen. De to supermaktene er verdens to største utslipps-nasjoner og det er viktig at de begge leverer klimapolitikk på hjemmebane og ikke stikker kjepper i hjulene på hverandre, sier Bang. 

ANNONSE
Bluesky

Les også

To menn i dress håndhilser foran amerikanske og kinesiske flagg, stående på en scene med et mørkeblått forheng i bakgrunnen.

Kinas solceller eller USAs gass – framtidas energiveddemål

Trump og Xi diskuterer toll, men striden mellom dei to stormaktene handlar eigentleg om noko større: kven som skal dominere framtidas energimarknader.
31. oktober 2025
Les mer
To menn i dress, den ene vinkende, står utendørs mens folk i forgrunnen holder opp gule og røde blomsterbuketter.

Kina skuffer, men rykker fra

Denne ukens fem utvalgte: Kinas klimamål skuffer, Sverige bommer helt på sine, Brasil tar initiativ, kloden er i dårlig form og klimatilpasset sopp blir farligere for helsen.
26. september 2025
Les mer

Om oss

Om oss
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
til toppen
Støtt oss
Støtt oss

Våre støttespillere