Ingen timeplan for å innlemme EUs lov om nullutslipp i EØS

Næringsminister bJan Christian Vestre under et av hans besøk i Brussel. Nå vurderer han EUs lov om nullutslippsindustri og EØS. Foto: Alf Ole Ask
EU stiller i Net Zero Industry Act (NZIA) krav om at loven må innarbeides i EØS-avtalen for at CO₂-lagre på norsk sokkel skal bli regnet med i EUs mål for lagring av CO₂ frem til 2030. Offshore Norge har tidligere uttalt til Energi og Klima at det haster med å få innarbeidet Net Zero Industry Act i EØS-avtalen.
Fornybar Norge har også meldt seg på og understreket viktigheten av at Norge raskt innarbeider denne loven i EØS-avtalen.
Viktig verktøy
EUs lov om nullutslippsindustri (Net Zero Industry Act) skal sørge for at det i Europa bygges opp en industri som kan levere teknologi og utstyr til det grønne skiftet. Dette er et av de viktigste svarene på USAs store subsidiepakke (IRA). I tillegg på Kinas sterke rolle som leverandør av utstyr til grønn omstilling. Det gjelder alt fra elbiler, til solceller, vindmøller – samt karbonfangst og -lagring.
Ingen timeplan
–Kommer departementet til å ha et hurtigspor her for å få dette implementert raskt, og hva er i tilfelle timeplanene?
«Så rask avklaring som mulig,» er det nærmeste Nærings- og fiskeridepartementet kan strekke seg i en e-post det brukte fire dager på.
Videre skriver Næringsdepartementet at det sammen med andre berørte departementer vurderer nå den endelige lovteksten.
Snakker med parter
«Vi har løpende dialog med EFTA-EØS-landene Liechtenstein og Island. Den formelle EØS-prosessen starter først når rettsakten er publisert i EUs Official journal,» avslutter departementets kommunikasjonsavdeling.
I norsk næringsliv er man opptatt av at Norge må henge med på industri- og kompetanseutviklingen i det grønne skiftet.
Vannkraften med
Offshore Norge får også støtte fra Fornybar Norge. Fornybarindustrien har lobbet hardt for at vannkraften skal med på listen over teknologier som er prioriterte i det grønne skiftet. Dette lyktes til de slutt med og vannkraften er nå likestilt med sol- og vindkraft i den endelige lovteksten.
Leder av Fornybar Norges EU-kontor, Niklas Kalvø Tessem, skriver til Energi og Klima: «Det er bra at vannkraften regnes som en prioritert teknologi, slik at man kan få opp den nødvendige produksjonen av komponenter i Europa.»
Han legger til at det viktigste er at Net Zero Industry Act inntas i EØS-raskt, slik at Norge ikke blir et tredjeland i forhold til EU på dette området. Skjer det får norsk leverandørindustri en ulempe, advarer Tessem. Han skriver videre at det er «viktig å henge seg på dette europeiske kappløpet om grønn næringsutvikling.»



