4

Stillinger
4
Klimakalender
Data
I denne seksjonen finner du nyhetssaker basert på viktige data om klima- og energiomstillingen fra Norge, Europa og verden.
✕ Lukk

EU: 500 milliarder i tap fra ekstremvær

15. september 2025 av Olav A. Øvrebø

Hetebølger, tørke og flom sommeren 2025 førte til 43 milliarder euro (500 milliarder kroner) i økonomiske tap i EU, ifølge ny analyse fra Den europeiske sentralbanken (ECB) og universitetet i Mannheim. Norge er ikke inkludert i studien.

Forskerne har benyttet nye metoder for å kunne gi et hurtig estimat på de økonomiske tapene samfunnet påføres av ekstremværhendelsene. I dag tar det lang tid å få oversikt over slike tap, noe som kan forsinke politiske tiltak etter ekstremvær, skriver de.

43 milliarder euro tilsvarer 0,26 prosent av EUs samlede økonomi. Det er stor forskjell på hvor hardt ulike regioner og land ble rammet. Malta, Hellas og Kypros opplevde de største økonomiske tapene relativt sett, mens Sverige, Tyskland og Polen kom fra sommeren med små eller ingen tap.

De økonomiske konsekvensene av ekstremvær blir verre, ifølge studien. Forskerne venter at de økonomiske tapene vil øke til 126 milliarder euro innen 2029.

Forskerne poengterer at dette er konservative anslag, blant annet fordi tap som følge av skogbranner ikke er beregnet. I analysen har de kombinert oppdaterte værdata med estimater av historiske effekter av ekstremvær på europeiske regioners økonomi.

Ekstremværhendelser i regioner i EU sommeren 2025. (Kilde: Usman et al 2025)

Les også: Knapphet på vann allerede en stor trussel mot euro­sonens økonomi

Kilde: Univ Mannheim/ECB

Hywind Tampen produserte 92 GWh første kvartal

18. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

De flytende havvindturbinene på Hywind Tampen produserte 92 GWh første kvartal 2026. Det er svakt ned fra 114 GWh første kvartal 2025.

...
Kilde: Equinor

EU: Utslippene økte i 2025

18. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

EUs samlede klimagassutslipp økte med 1 prosent i 2025, viser foreløpige tall. Men utslippene er ned 40 prosent siden 1990.

...
Kilde: Eurostat

Utslippene bikker nedover igjen i Sverige

17. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

Klimagassutslippene i Sverige ble redusert med 3 prosent i 2025. Dermed har svenskene kuttet utslippene med rundt 34 prosent siden 1990.

...
Kilde: Naturvårdsverket

10 år med nedgang i fossil energibruk

16. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

Forbruket av fossil energi i Norge er redusert ti år på rad. En hovedårsak er at vi bruker mindre bensin og diesel i veitrafikken.

...
Kilde: tilnull.no
Nøkkeltall om klimaendringene og energiomstillingen
Global havstigning
3,6mm
Økning havnivå pr. år
Kvotemarked: EU og verden
77€/t
CO₂-pris EU uke 24
Global temperatur
+1,38°C
Over førindustriell tid
CO₂ i atmosfæren
429,1ppm
CO₂-innhold mai 2026
Global kraftproduksjon
34%
Andel fornybar 2025
Utslipp: Sektorer
27%
Andel globale utslipp fra kraft
Ekstremvarme og hetebølger
640mrd.
Tapte arbeidstimer 2024
Karbon­budsjettet
4år
Igjen på 1,5°C-budsjettet
De største utslipps­landene
32%
Kinas andel av globale CO₂-utslipp
Globale utslipp
38,1Gt
CO₂ (prognose 2025)
Issmelting i Arktis og Antarktis
-34%
Arktis: Avvik fra normalnivå 2025

63,5 GWh ny kraft­produksjon hittil i år

10. juni 2026 av Kirsten Å. Øystese

I årets fire første måneder ble det satt i drift 63,5 GWh ny kraftproduksjon i Norge. Det er omtrent 10 prosent av all ny kraft i 2025.

...
Kilde: tilnull.no

Europas superraske mai­-hetebølge

10. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

Rundt 20. mai ble en kjølig periode brått avløst av varmerekorder i Vest-Europa. Den raske overgangen forverret trolig hetebølgens virkning på mennesker.

...
Kilde: Copernicus

Gass på vei ned i global kraftmiks

9. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

Den fossile gasskraftens andel av global strømproduksjon har falt i fem år på rad. Fornybar dekker stadig mer av veksten i strømforbruket.

...
Kilde: Ember

El Niño kommer – og kan bli svært sterk

5. juni 2026 av Olav A. Øvrebø

Klimaforskerne er nå så godt som sikre på at det kommer en El Niño-episode i år. De siste varslene viser stor sannsynlighet for en sterk eller til og med svært sterk El Niño.

...
Kilde: UiB/WMO

Om oss

Om oss
Våre partnere
Støtt vårt arbeid
Annonsere
Personvernerklæring
Administrer informasjonskapsler

Følg oss

Facebook
Bluesky
Linkedin
Rss feed

Kontakt oss

Redaksjonen
Energi og Klima
Odd Frantzens plass 5
N-5008 Bergen
Norsk Redaktørforening – Redaktøransvar
Energi og Klima arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Energi og Klima har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Den som mener seg rammet av urettmessig medieomtale, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Ansvarlig redaktør er Ine Schwebs.
til toppen
Støtt oss
Støtt oss